Upotreba kontaktnih sočiva je rasprostranjena zbog njihove praktičnosti i estetskih prednosti. Međutim, nepravilna upotreba i izlaganje nesterilnim sredinama, kao što su bazeni, mogu dovesti do ozbiljnih očnih infekcija. Ovaj članak pregledava najnovija dostignuća u razumevanju, prevenciji i lečenju infekcija povezanih sa upotrebom kontaktnih sočiva u bazenima.
Kontaktna sočiva, iako korisna za korekciju vida, predstavljaju značajan rizik za očne infekcije kada su izložena kontaminiranoj vodi. Bazen je čest izvor patogena koji mogu da se zalepe za kontaktna sočiva i zaraze oko. Ovaj pregled sintetizuje najnovija saznanja iz recenziranih studija o epidemiologiji, patofiziologiji, prevenciji i upravljanju ovim infekcijama.
Bazen sadrži razne mikroorganizme, uključujući Acanthamoeba, Pseudomonas aeruginosa i razne gljivice, koje mogu izazvati ozbiljne infekcije kod korisnika kontaktnih sočiva. Nedavna studija Ispizue Mendivila i saradnika (2024) izveštava o značajnom porastu slučajeva Acanthamoeba keratitisa među korisnicima kontaktnih sočiva koji su plivali bez skidanja sočiva, što naglašava potrebu za povećanjem svesti i preventivnim merama.
Patofiziologija infekcija povezanih sa kontaktnim sočivima uključuje prianjanje mikroorganizama na površinu sočiva, zatim kolonizaciju i penetraciju kroz kornealni epitel u unutrašnjost rožnjače. Studija de Lacerda i saradnika (2020) ističe kako Pseudomonas aeruginosa može formirati biofilmove na kontaktnim sočivima, povećavajući otpornost na antimikrobne tretmane.
Preventivne strategije su ključne za smanjenje rizika od infekcija. Najnovije smernice naglašavaju važnost skidanja kontaktnih sočiva pre plivanja i korišćenje dnevnih jednokratnih sočiva kako bi se smanjio rizik od kontaminacije. Schein i saradnici (1989) su pokazali da edukacija o pravilnoj higijeni sočiva i navikama prilikom plivanja značajno smanjuje stope infekcije kod korisnika kontaktnih sočiva.
Lečenje infekcija povezanih sa kontaktnim sočivima zahteva brzo i efikasno delovanje. Noviji terapijski pristupi fokusiraju se na ranu dijagnozu i korišćenje kombinovane antibiotske terapije. Studija Unga i saradnika (2020) pokazala je da rana intervencija kombinacijom topikalnih antibiotika i kortikosteroida poboljšava ishode kod pacijenata sa mikrobnim keratitisom. Lečenje gljivičnog keratitisa i Acanthamoeba keratitisa je dugotrajno i predstavlja izazov za pacijenta i oftalmologa.
Napredak u dijagnostičkim tehnikama značajno je poboljšao sposobnost brzog otkrivanja i lečenja infekcija povezanih sa kontaktnim sočivima. Molekularni dijagnostički alati, kao što su lančana reakcija polimeraze (PCR) i sekvenciranje nove generacije (NGS), su revolucionisali identifikaciju patogena u očnim infekcijama.
Studija Itahashija i saradnika (2011) pokazala je da PCR testovi mogu brzo i tačno identifikovati Acanthamoeba vrste u struganju rožnjače, značajno smanjujući vreme za dijagnozu u poređenju sa tradicionalnim metodama kulture. Ovo omogućava raniji početak odgovarajućeg tretmana, poboljšavajući ishode pacijenata.
Slično tome, NGS pruža sveobuhvatnu analizu mikrobnih zajednica prisutnih u zaraženim očima, otkrivajući koinfekcije i manje uobičajene patogene. Rad Goldschmidta i saradnika (2012) ilustruje kako NGS može otkriti mešane infekcije uključujući gljivice, bakterije i amebe, usmeravajući prilagođene terapijske pristupe.
Lečenje infekcija povezanih sa kontaktnim sočivima evoluiralo je sa razvojem novih antimikrobnih agenasa i sistema za isporuku lekova. Istraživači istražuju efikasnost terapija zasnovanih na nanočesticama i bioinženjerskih kontaktnih sočiva sa antimikrobnim svojstvima.
Bin Sahada i saradnici (2019) istraživali su upotrebu kontaktnih sočiva presvučenih nanočesticama srebra u prevenciji bakterijske kolonizacije i formiranja biofilmova. Njihovi nalazi pokazali su da ova sočiva značajno smanjuju bakterijsko opterećenje i mogu poslužiti kao preventivna mera protiv infekcija.
Pored toga, upotreba kontaktnih sočiva koja ispuštaju lekove, oslobađajući antibiotike direktno na površinu oka, deluje obećajuće. Studija Guzmana i saradnika (2017) i Ciolino (2019) testirala je kontinuirano isporučivanje lekova putem kontaktnih sočiva, konkretno antibiotika za bakterijski keratitis.
Razumevanje javnozdravstvenih implikacija infekcija povezanih sa kontaktnim sočivima je ključna za razvoj efikasnih strategija prevencije. Kampanje javnog zdravlja usmerene na edukaciju korisnika kontaktnih sočiva o rizicima plivanja sa sočivima i pravilnoj nezi sočiva su esencijalne.
Godine 2020, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokrenuli su kampanju fokusiranu na bezbednu upotrebu kontaktnih sočiva, ističući opasnosti izlaganja sočiva vodi i važnost pravilne higijene. Efikasnost kampanje zabeležila je značajan porast svesti javnosti i naknadno smanjenje prijavljenih slučajeva infekcija povezanih sa kontaktnim sočivima.
Buduća istraživanja treba da nastave da se fokusiraju na inovativne dijagnostičke i terapijske pristupe, kao i na snažne javnozdravstvene inicijative. Interdisciplinarna saradnja između
oftalmologa, mikrobiologa i javnozdravstvenih profesionalaca biće ključna u rešavanju kompleksnih izazova koje predstavljaju infekcije povezane sa kontaktnim sočivima.
Pored toga, napredak u materijalima i dizajnu kontaktnih sočiva, uključujući antimikrobna svojstva i poboljšanu udobnost, mogao bi revolucionisati sigurnosni profil kontaktnih sočiva. Longitudinalne studije koje procenjuju efikasnost ovih novih tehnologija u realnim uslovima biće esencijalne.
Infekcije povezane sa kontaktnim sočivima uzrokovane izlaganjem bazenima i dalje predstavljaju značajan problem u oftalmologiji. Najnovija dostignuća u dijagnostičkim tehnikama, modalitetima lečenja i strategijama javnog zdravlja pokazala su obećanje u smanjenju ovih rizika. Kontinuirana istraživanja i edukacija su od presudnog značaja za obezbeđivanje sigurnosti i zdravlja korisnika kontaktnih sočiva.
Dr. Mirko Jankov, vodeći oftalmolog gostuje na TV Prva.
Septembar - mesec u znaku razmene iskustava Septembar 2024. godine bio je mesec pun uzbuđenja…
Na nedavno održanoj skupštini Udruženja Hirurga Katarakte i Refraktivnih Hirurga Srbije, predsedavajući Mirko Jankov i…
Proleće sa sobom nosi radost, ali i izazove za osobe sklonе alergijama, posebno za oči.…